Jest to kompletny zestaw pięciu narzędzi przydatnych w całym procesie wytwarzania oprogramowania. Co to konkretnie oznacza? Skąd się wywodzi? Z czego się składa? Czym jest Azure DevOps? O tym wszystkim, już poniżej.

Nowe oblicze VSTS/TFS, czyli Azure DevOps

Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z VSTS (Visual Studio Team Services) lub TFS (Team Foundation Server), to mamy te same, przykre, wspomnienia. Jednak w 2018 roku wszystko się zmieniło. Microsoft wypuścił na świat młodszego brata tych straszydeł.

Azure DevOps jest lżejszy, nowocześniejszy, a przez co modułowy i otwarty na różnego rodzaju pluginy i integracje, co dodaje mu ogromną elastyczność.

Składowe Azure DevOps

Jak już wspomniałem wcześniej, Azure DevOps skada się pięciu modułów. Każdy z nich może być używany niezależnie, ale największą wartość otrzymujemy, wykorzystamy efekt synergii.

Najpierw przyjrzyjmy się im osobno.

Azure Boards

Elektroniczna tablica Scrumowa, czy Kanbanowa. Jest to podstawowe narzędzie do planowania prac i zarządzania zadaniami.

Posiada kilka domyślnych trybów wbudowanych, takich jak Basic, czy Scrum, ale każdy z nich może być modyfikowany, by idealnie pasował do Twojego zespołu.

Poza prostym dodawaniem i przesuwaniem tasków, ułatwia sprawną komunikację. Zarówno wewnątrzną, z zespołem, jak i zewnętrzną, z klientem.

Azure Repos

Repozytorium kodu mogące działać w jednym z dwóch trybów, GIT lub TFVC (Team Foundation Version Control). Z wiadomych przyczyn, polecam tę pierwszą opcję.

Nie jest to tylko prosty worek na kod. Posiada jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalność, a jest nią mechanizm obsługi Pull Requestów, który jest bardzo ładnie konfigurowalny.

Masz taski w Azure Boards i oraz kod w Azure Repos. Co zrobisz z tym dalej?

Azure Pipelines

Jest to pełnoprawny serwer CI/CD. To właśnie dzięki „potokom”, jak nazywa je Microsoft w Polskich tekstach, wdrożysz procesy Ciągłej Integracji i Ciągłego Dostarczania w Azure DevOps.

Procesy CI/CD możesz w skonfigurować w UI, ale również posiada pełne wsparcie dla YAML’a. Dzięki czemu jest łatwy dla początkujących oraz elastyczny dla zaawansowanych.

Pomimo tego, że Azure DevOps Pipelines wywodzi się ze stajni Microsoft’u. Doskonale radzi sobie z różnymi innymi technologiami; jak Java, Python, Node i wiele innych.

Posiada również bardzo przyjemny podział na Build i Release. Dzięki czemu łatwiej zachowasz porządek w konfiguracji.

Kod jest zbudowany, przetestowany automatycznie i wdrożony, ale to za mało. Należy jeszcze zadbać o jego stabilność i zgodność z wymaganiami.

Azure Test Plans

Z pomocą przychodzi przedostatni element układanki. Azure Test Plans pomoże Ci w rozpisaniu i zaplanowaniu przypadków testowych w Twoim projekcie.

Dzięki temu narzędziu zapanujesz nad testami i nie zapomnisz, co powinno być sprawdzone na konkretnym środowisku.

Do kompletu zostaje jeszcze jeden element.

Azure Artifacts

Dzięki Azure Artifacts stworzysz własne repozytorium dla pakietów NuGet, NPM, Maven itp.

Jest to szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz współdzielić pakiety wewnątrz firmy. Dzięki czemu nie musisz szukać zewnętrzych dostawców lub, co gorsza, korzystać z tych ogólnodostępnych.

Artifacts ma jeszcze jedną, mega przydatną, funkcjonalność. Pozwala na użycie go jako proxy pomiędzy publicznym repozytorium, a Twoim projektem. Dzięki czemu, jeżeli pakiet zniknie z internetu, to wciąż jego kopia będzie na Twoim serwerze.

Azure DevOps wygląda ciekawie? Sprawdź alternatywę i dowiedz się
7 rzeczy, które musisz wiedzieć o Github Actions?

Podsumowanie

Azure DevOps jest to pełnoprawny i mega funkcjonalny zbiór usług. Przy odpowiedniej konfiguracji, może być jedynym narzędziem potrzebnym do prowadzenia, tworzenia i dostarczania projektu.

A czy Ty miałeś styczność z Azure DevOps? Jeżeli tak to, jak oceniasz to narzędzie i w jakim scenariuszu je używałeś? A jeżeli nie to co chcesz wiedzieć?